Může pes brambory? Průvodce psím jídelníčkem od zkušeného chovatele
- Brambory a psi - přátelé, ale s podmínkou
- Další zelenina v psím jídelníčku
- Ovoce v psí misce - povoleno či zakázáno?
- Mléčné výrobky - záleží na psu
- Maso a vejce - základ, ale ne bez rizika
- Přílohy - rýže, těstoviny a jejich kamarádi
- Zakázané potraviny - na tohle pozor!
- Jak poznat, že pes snědl něco špatného
- Závěrem - selský rozum především
Ahoj, jmenuju se Pavel a skoro 30 let se věnuju chovu a výcviku psů. Momentálně mám doma tři německé ovčáky a jednoho zlatého retrívra. Za ty roky jsem se naučil spoustu věcí o tom, co psi můžou a nemůžou žrát, často bohužel metodou pokus-omyl. Dneska vám povím o bramborách a dalších běžných potravinách z naší kuchyně, se kterými se pes může setkat.
Brambory a psi - přátelé, ale s podmínkou
Tak jo, začneme hned s těmi bramborami. Můžou psi jíst brambory? Odpověď je ANO, ale má to háček. Syrové brambory jsou pro psy tabu. Obsahují solanin, což je látka, která je pro psy (i pro lidi) toxická. Proto brambory musí být vždy pořádně uvařené, nejlépe bez soli a dalších dochucovadel.
Ze zkušenosti vím, že nejlíp psi přijímají brambory vařené ve slupce a pak oloupané. Mají nejlepší chuť a jsou pro ně dobře stravitelné. Nikdy nedávám psům smažené, pečené nebo restované brambory - jednak jim to nedělá dobře na trávení a jednak tuk použitý při přípravě může způsobit zánět slinivky, a to je průšvih, který nechcete řešit.
„Jednou mi známý zavolal uprostřed noci, že jeho pes zvrací a má průjem. Ptal jsem se, co žral, a on mi řekl, že mu dal misku bramborových lupínků. To je přesně typ lidského jídla, které psovi nikdy nedávejte."
Vařené brambory jsou vlastně docela fajn složkou psí stravy, pokud je dáváte s mírou. Obsahují vitamín C, vitamín B6, draslík a vlákninu. Pro starší psy nebo psy s problémy s trávením můžou být uvařené a rozmačkané brambory dokonce prospěšné. Ale všeho s mírou - brambory by neměly tvořit víc než 10-20 % celkové stravy vašeho psa.
Další zelenina v psím jídelníčku
Když už jsme u toho, pojďme probrat i další zeleninu. Z mojí zkušenosti platí, že většina zeleniny je pro psy OK, pokud je správně připravená (obvykle uvařená nebo aspoň spařená) a podávaná v rozumném množství.
Mrkev milují všichni moji psi. Je to skvělý pamlsek, plný vitamínů, a může se dávat i syrová. Nejradši ji mají jako křupavou svačinku. Navíc pomáhá čistit zuby, což je bonus. Můj retrívr Bady dokáže chytat kousky mrkve ve vzduchu jak nějaký cirkusový artista.
Dýně je další zelenina, kterou můžu vřele doporučit. Vařená dýně pomáhá při zažívacích potížích, je lehce stravitelná a plná živin. Když má některý z mých psů citlivější žaludek, dám mu misku vařené dýně s trochou rýže a problém je většinou rychle pryč.
Zelené fazolky, cukety, okurky... všechno v rozumném množství OK. Co psům nikdy nedávám, je cibule a česnek - ty jsou pro ně toxické a můžou způsobit anémii.
„Soused se divil, proč mu pes odmítá žrát guláš. Musel jsem mu vysvětlit, že to není nevděčností, ale pudem sebezáchovy - cibule v guláši psovi nedělá dobře."
Ovoce v psí misce - povoleno či zakázáno?
S ovocem je to trochu složitější. Některé druhy jsou super, jiné můžou být nebezpečné. Jablka moji psi milují, ale vždycky jim odstraňuju jádřinec a semínka, protože obsahují malé množství kyanidu. Banány jsou taky v pohodě, ale kvůli vysokému obsahu cukru jen občas a v malém množství. To samé platí pro jahody, borůvky a další bobuloviny - zdravé, plné antioxidantů, ale s mírou.
Nikdy nedávám psům hrozny ani rozinky. To je věc, kterou spousta lidí neví, ale tyhle dvě potraviny můžou u psů způsobit akutní selhání ledvin. Vím o případech, kdy stačilo pár rozinek a pes skončil na kapačkách u veterináře. Takže pozor na vánoční pečivo s rozinkami!
Peckovité ovoce jako třešně, broskve nebo švestky? Jen bez pecek, které můžou obsahovat kyanid a taky představují riziko udušení nebo střevní obstrukce.
Mléčné výrobky - záleží na psu
S mléčnými výrobky je to individuální. Někteří psi je tráví v pohodě, jiní mají po nich průjem jak Niagara. Je to proto, že někteří psi s věkem ztrácejí schopnost trávit laktózu - podobně jako někteří lidé.
Moji psi dostávají občas kousek tvrdého sýra jako pamlsek při výcviku. Nesladký jogurt je taky OK a může pomoct se zažíváním. Ale plnotučné mléko nebo šlehačku? To je průjem garantovaný.
„Kamarádka dala svému boxerovi na narozeniny misku zmrzliny. Říkala, že pak s ním byla celou noc na zahradě a musela vyhodit koberec z obýváku. Věřte mi, některé psí narozeninové dárky za to nestojí."
Maso a vejce - základ, ale ne bez rizika
Maso je přirozenou součástí psí stravy, ale i tady jsou pravidla. Syrové maso je kontroverzní téma - někteří psi na něm prospívají, jiným může způsobit salmonelózu nebo jiné bakteriální infekce. Já osobně dávám svým psům maso vždycky tepelně upravené, ale znám hodně chovatelů, kteří nedají na syrovou stravu dopustit.
Co se týče vajec, jsou skvělým zdrojem bílkovin. Vařená vejce jsou naprosto v pořádku. Se syrovými bych byl opatrnější - bílek obsahuje enzym zvaný avidin, který může bránit vstřebávání biotinu, což časem vede k problémům s kůží a srstí. Občasné syrové vejce nic neudělá, ale pravidelná konzumace už může být problém.
Nikdy nedávám psům kosti z drůbeže - jsou duté, snadno se tříští a můžou způsobit vážná poranění trávicího traktu. Velké hovězí kosti jsou lepší, ale i ty můžou způsobit problémy, zejména když jsou vařené a křehké.
Přílohy - rýže, těstoviny a jejich kamarádi
Vařená rýže je naprostá klasika při problémech s trávením. Vařenou rýži s vařeným kuřecím masem dávám vždycky, když má některý z mých psů průjem. Je to lehce stravitelné a pomáhá "zpevnit" stolici.
Těstoviny jsou taky OK, pokud jsou uvařené a bez omáčky. Prostě klasické těstoviny z pšeničné mouky, uvařené a bez čehokoliv. Ale pozor, někteří psi můžou mít alergii na lepek, takže sledujte, jak váš pes reaguje.
Celozrnný chléb je v malém množství v pořádku, ale bílé pečivo je zbytečné a prázdné kalorie. Pokud chcete dát psovi něco k okousání, existují lepší alternativy.
Zakázané potraviny - na tohle pozor!
A teď to nejdůležitější - potraviny, které psům nedávám NIKDY:
1. Čokoláda a kakao - obsahují theobromin, který je pro psy toxický a může způsobit i smrt. Čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí.
2. Xylitol - umělé sladidlo přítomné v žvýkačkách, některých druzích arašídového másla a dalších "light" výrobcích. Pro psy smrtelně nebezpečné i v malém množství!
3. Alkohol - ani jako vtip, nikdy, under no circumstances, forget about it!
4. Avokádo - obsahuje persin, který může způsobit zvracení a průjem.
5. Kofein - káva, čaj, energetické nápoje... stejný problém jako s čokoládou.
„Jednou jsem řešil případ, kdy pes sežral celou tabulku hořké čokolády. Majitelé zavolali hned, jak to zjistili, a díky rychlému zásahu (vyvolání zvracení) to dobře dopadlo. Ale bylo to o fous. S čokoládou není žádná legrace."
Jak poznat, že pes snědl něco špatného
I když si dáváte pozor, může se stát, že váš pes sežere něco, co nemá. Příznaky problému můžou být:
- Zvracení nebo průjem
- Nadměrné slinění
- Letargie nebo naopak neklid
- Zrychlený tep nebo dýchání
- Třes nebo křeče
Pokud máte podezření, že váš pes snědl něco toxického, neváhejte a volejte ihned veterináře! V tomhle případě je lepší být paranoidní než pozdě litovat. Vždycky řekněte pravdu o tom, co pes sežral - veterinář není od toho, aby vás soudil, ale aby pomohl vašemu psovi.
Závěrem - selský rozum především
Po letech zkušeností s krmením psů jsem došel k závěru, že nejlepší je kombinace kvalitního komerčního krmiva a občasného přilepšení z lidské kuchyně. Granule zajistí vyváženou stravu a vy můžete občas přidat něco extra - ať už jako zpestření, odměnu při výcviku nebo léčebnou dietu při problémech.
Pamatujte, že psi nejsou lidé a jejich trávicí systém funguje jinak. Co nám prospívá, jim může ublížit. A naopak - některé věci, které by nám způsobily žaludeční potíže (jako třeba syrové maso), můžou být pro některé psy naprosto v pořádku.
„Každý pes je individualita. Co svědčí jednomu, může druhému způsobit problémy. Pozorujte svého psa, jak reaguje na různé potraviny, a podle toho se zařiďte."
A co se týče těch brambor z úvodu - ano, uvařené a bez koření jsou OK. Ale rozhodně to není něco, co by váš pes nutně potřeboval. Jsou mnohem lepší pamlsky a doplňky stravy, které vašemu čtyřnohému parťákovi prospějí víc. Takže příště, až budete loupat brambory, můžete psovi jednu uvařit, ale nepřehánějte to. A hlavně, nikdy mu nedávejte bramborový salát po štědrovečerní večeři - kombinace majonézy, cibule a dalších ingrediencí by byla hotová katastrofa!
Publikováno: 22. 04. 2025
Kategorie: Tipy a rady