Dyshidrotický ekzém – pupínky, které jsou naplněné čirou tekutinou

Každý ekzém je nepříjemný. Ať je to atopický nebo dyshidrotický ekzém, každý z nich má nepříjemné projevy, které nelze ignorovat. Poslední zmíněný se nejčastěji projevuje na dlaních, mezi prsty a může se také projevit na spodní části chodidel, a také mezi prsty. Jak lze takové potíže léčit a jak je spolehlivě poznat?

Příznaky dyshidrotického ekzému

U tohoto typu ekzému se nejčastěji projevují pupínky, které nejsou červené, ani nijak zbarvené, ale při pohmatu je cítíte. Většinou se zvětšují, vznikají puchýřky a ty následně praskají. A to především vlivem mechanického dráždění, kdy je člověk takzvaně rozškrábe kvůli úpornému svědění. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se do puchýřů nedostala infekce, která se projevuje žlutou krustou kolem ložiska. Kůže může být i popraskaná, loupající se a může velmi svědit.

Jak ekzém léčit?

Jelikož je u tohoto ekzému typické, že reaguje na alergický podnět, je třeba zjistit na jaký. Jsou to kovy? Prací prášek, chemické přípravky na mytí domácnosti? Většinou pokožka reaguje ekzematicky na alergen, se kterým se setkala v uplynulých dvou dnech až třech dnech. Doporučujeme vyměnit prací prostředek nebo nepoužívat aviváž a oblečení více vymáchat. Při mytí nádobí a celkově domácnosti používejte rukavice. Poté sundejte i veškeré šperky a sledujte ekzém. V případě, že se vám do zkoumání nechce, není nic jednoduššího než navštívit alergologa. A pokud jde o samotnou léčbu, tak v první fázi projevu, bývá kůže na dotek hrbolatá – pod kůží se nachází pupínky. Nyní je potřeba pokožku hydratovat, ale ne příliš mastnými krémy. Takzvané bariérové krémy od Dermaguard pokožku zjemní, dodají přiměřenou hydrataci a zajistí ochrannou bariéru, a to až na šest hodin. Suchá a rozpraskaná ložiska nebo puchýře naplněné tekutinou, lze řešit pomocí zinkové masti.

Publikováno: 18. 06. 2022

Kategorie: Nemoci

Autor: Ema Kovaříková