Historie a současnost guarany

Od svatých rituálů starověkých kmenů až po moderní energetické nápoje, guarana nás fascinuje svou historií a mnohostranným využitím. Ponořme se do cesty času a objevme tuto unikátní rostlinu.

Historie guarany

Guarana, latinsky Paullinia cupana, česky pak paulinie nápojná, byla od pradávna využívána domorodými kmeny v Amazonii. Právě zde se rostlina nachází, v minulosti byla pěstována na plantážích. Kmeny ji využívaly k tlumení bolesti nebo horeček, často také proti křečím, jedná se totiž o výborné tonikum.

Guaranu jako takovou pak chemicky poprvé prozkoumal německý botanik Theodor von Martius. Mnohem podrobnější analýzy pak byly prováděny až v roce 1940 v Německu a ve Francii. Postupně se pak přidávaly další vědecké studie, které poměrně dokonale zdokumentovaly, jak velké pozitivní účinky guarana na lidský organizmus má.

Účinné látky v guaraně

S troškou nadsázky se dá říct, že guarana je vlastně bombou plnou tělu prospěšných látek. Využívá se především díky velkému množství kofeinu, které se pohybuje v rozmezí 4 až 8 %. Vedle toho je guarana bohatá na vitamín B a vitamín C.

Guarana obsahuje celou řadu antioxidantů, které pomáhají ničit volné radikály. Díky tomu dobře poslouží pro posílení imunity, potlačení bolesti nebo křečí. Řadí se také mezi silné stimulanty, čehož se využívá při výrobě nejrůznější energetických nápojů.

Vědecky prokázané účinky guarany

Jak jsme uvedli, guarana je silným stimulantem. Proto je hojně využívána ke zvýšení energie, snížení psychického napětí a zlepšení koncentrace. Nejen pro studenty se hodí její schopnost zlepšovat dlouhodobou i krátkodobou paměť. Velkým pomocníkem může být při migrénách, kdy dokáže tlumit bolesti hlavy.

Pro guaranu hraje také fakt, že působí antibakteriálně. Dokáže zahubit bakterie E. coli či Salmonellu. Vzhledem k tomu, že dokáže potlačovat pocity hladu a stimuluje odbourávání tuků se používá také do přípravků na hubnutí. Může se vám ale hodit také po prohýřené noci, neboť vám může pomoci s kocovinou.

Nezapomínejte ale na to, že ačkoli má guarana široké spektrum účinků, nepřekračujte doporučené denní dávkování, které je uvedeno na jednotlivých baleních. Předejte tím například problémům se spánkem a dalším jiným neduhům. Jestliže trpíte špatným spánkem, možná je potřeba doplnit vitamín D.

Publikováno: 05. 11. 2023

Kategorie: Ovoce a zelenina

Autor: Ema Kovaříková