Údržba jízdních kol v zimě

Obsah článku:
  1. Blatníky
  2. Pláště
Jízda na kole, kdy nás samotné zebou ruce, není zrovna bezpečná pro úplné začátečníky, ale pokud jste zvyklí jezdit na jízdním kole například do práce, určitě si přečtěte, jak se o kolo v zimě postarat, aby vám dlouho sloužilo. Před zimou je čas na pravidelný servis pro jízdní kola: seřízení přehazovaček, kontrola brzd a tlaku v pneumatikách, výměna plášťů, očista. Každý lepší prodejce kol nabízí záruční i pozáruční servis. Pokud se o kolo staráte sami doma, věnujte pozornost především řádnému vyčistění, impregnaci rámů a namazání řetězu.

Blatníky

Určitě si na zimu pořiďte blatníky. Jízdní koloocelovým rámem, které projede břečkou ze sněhu a posypové soli bude snadněji korodovat. Blatníky ochrání váš řetěz a přehazovačku před zbytečným rozstřikováním této směsi. Sůl pomáhá rychlejší korozi – a to přeci nechcete. Určitě si nezapomeňte zkontrolovat brzdy, na sněhu a ledu se budou hodit. Podívejte se, zda nejeví známky opotřebení. Pokud ano, včas je vyměňte. Ve vlhku mají brzdy menší brzdnou sílu, opotřebované obzvlášť.

Pláště

Stejně jako u automobilu můžete pláště jízdního kola s hliníkovým rámem přezout na ty, které mají výhodnější vzorek, s hlubokým vzorkem. Pečlivě po každé jízdě odstraňte ze vzorku posypové kamínky, aby se nepoškodil plášť pneumatiky. Pokud jezdíte na jízdním kole do zaměstnání, anebo do obchodu, „parkujte“ vaše kolo vždy někde pod přístřeškem, abyste na jaře neměli kolo rezavé. Minimálně jednou týdně kolo zkontroluje, klidně pokaždé promazejte řetěz, protože ten dostává v zimě nejvíce zabrat. Netroufáte-li si sami na seřízení přehazovaček, či čištění řetězu a výměnu pneumatik, svěřte své kolo do péče odborného servisu. Budete tak mít jistotu, že i v zimě budete jezdit na kole bezpečně.

Publikováno: 08. 12. 2021

Kategorie: Životní styl

Autor: Ema Kovaříková