Získejte náskok s těmito ranními návyky pro skvělý start do dne!

Ranní Návyky

Probouzení bez budíku

Probouzení do nového dne by mělo být příjemným rituálem, ne stresem vyvolaným hlasitým zvoněním budíku. Zkuste se probouzet přirozeně, bez zbytečného násilí na vašem organismu. Jak na to? Základem je nastavení pravidelného spánkového režimu. Choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Vaše tělo si tak zvykne na pravidelný rytmus a ráno se vám bude vstávat mnohem snáz. Důležitou roli hraje také prostředí, ve kterém spíte. Ložnice by měla být vyvětraná, tmavá a s optimální teplotou.

Nezapomínejte ani na večerní rutinu. Omezte sledování televize a používání mobilu alespoň hodinu před spaním. Modré světlo vyzařované z obrazovek totiž narušuje tvorbu melatoninu, hormonu spánku. Místo toho si dopřejte teplou koupel, přečtěte si knížku nebo si poslechněte relaxační hudbu. Po probuzení si dopřejte dostatek času na protažení a ranní rozcvičku. Stačí pár minut jemného strečinku nebo jógy, abyste nastartovali svůj metabolismus a prokrvili svaly.

Snídaně je základ dne, a to i v případě, že ráno obvykle nejíte. I malá svačinka vám dodá energii a nastartuje váš metabolismus. Vsaďte na zdravé tuky, bílkoviny a komplexní sacharidy. Po probuzení si dopřejte sklenici vlažné vody s citronem. Pomůže vám nastartovat trávení a hydratovat organismus po noci. Místo ranní kávy si dopřejte šálek zeleného čaje. Obsahuje thein, který vás povzbudí, ale na rozdíl od kofeinu nepůsobí tak agresivně. A co je nejdůležitější, poslouchejte své tělo. Pokud se cítíte unavení, dopřejte si pár minut odpočinku.

Hydratace pro start

Voda je základ života a to platí dvojnásob hned po ránu. Během noci naše tělo ztratí tekutiny potem a dýcháním, proto je důležité doplnit hydrataci hned po probuzení. Sklenice vlažné vody s citronem nastartuje metabolismus, pročistí organismus a dodá potřebnou energii. Nejenže se budete cítit svěžejší, ale podpoříte i trávení a nastartujete svůj den tou správnou nohou. Zkuste si dát za cíl vypít alespoň 250 ml vody do 30 minut po probuzení. Udělejte z toho svůj ranní rituál a brzy pocítíte rozdíl. Ať už jste ranní ptáče nebo spíše sova, pitný režim by měl být vaší prioritou.

Pohyb pro energii

Ranní ptáče dál doskáče, říká se. A ranní ptáčata vědí, že začít den pohybem je jako naladit si nástroj před koncertem. Nejenže nastartujete metabolismus a spálíte pár kalorií ještě před snídaní, ale hlavně probudíte tělo i mysl. Nemusíte hned běžet maraton. Stačí pár minut protažení, krátká jógová sestava nebo svižná procházka se psem.

Zkuste třeba Pozdrav slunci, probuďte ztuhlé svaly a dopřejte kloubům jemnou mobilizaci. Nebo si dejte pár minut posilování s vlastní vahou – kliky, dřepy, plank – to vše zvládnete i bez speciálního vybavení. A pokud máte rádi tanec, pusťte si oblíbenou hudbu a rozhýbejte se do rytmu. Uvidíte, že i pár minut pohybu udělá s vaší energií divy. Ranní pohyb vám pomůže cítit se svěžejší, soustředěnější a plní energie po celý den.

Výživná snídaně

Začít den tou správnou nohou často znamená dopřát si výživnou snídani. Nejenže nastartuje váš metabolismus a dodá energii na celé dopoledne, ale také vám pomůže lépe se soustředit a podpoří celkovou pohodu. Ranní návyky, kam patří i snídaně, mají velký vliv na naše zdraví a produktivitu. Zdravé rutiny prováděné ráno nám pomáhají cítit se lépe fyzicky i psychicky.

Co ale dělá snídani skutečně výživnou? Nejde jen o to zahnat hlad čímkoliv, co nám přijde pod ruku. Důležitá je pestrost a vyváženost živin. Ideální snídaně by měla obsahovat bílkoviny, komplexní sacharidy, zdravé tuky a vlákninu.

Bílkoviny, které najdete například ve vejcích, jogurtu nebo oříšcích, vám dodají pocit sytosti a podpoří růst svalové hmoty. Komplexní sacharidy z celozrnných produktů, jako je ovesná kaše nebo celozrnné pečivo, vám dodají energii postupně a zabrání tak výkyvům hladiny cukru v krvi. Zdravé tuky z avokáda, ořechů nebo semínek prospívají srdci a mozku. A vláknina, kterou najdete v ovoci, zelenině a celozrnných produktech, podpoří trávení a zasytí na delší dobu.

Pamatujte, že snídaně by měla být především radostí. Experimentujte s různými kombinacemi a najděte si to, co vám nejvíce chutná a vyhovuje.

Plánování dne

Ráno dělá den a proto bychom si ho měli co nejvíce zpříjemnit a nastartovat se do nového dne. Plánování hraje v ranní rutině klíčovou roli. Zkuste si večer před spaním sepsat, co vás další den čeká a nemine. Uvidíte, že se vám bude vstávat s klidem a nebudete se stresovat už od rána tím, co všechno musíte stihnout. Ranní rituály jsou skvělým způsobem, jak si zorganizovat myšlenky a připravit se na denní výzvy.

Vytvořte si takovou ranní rutinu, která vám bude vyhovovat a pomůže vám začít den s úsměvem. Neexistuje žádný univerzální návod, každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Někdo nedá dopustit na ranní běh, jiný si raději vychutná v klidu šálek kávy a k tomu si čte knížku. Důležité je, abyste se cítili dobře a abyste si ráno užili.

Mezi nejoblíbenější ranní rituály patří protažení těla, meditace, poslech oblíbené hudby, zdravá snídaně nebo studená sprcha. Zkuste do svého rána zařadit alespoň jeden z těchto rituálů a uvidíte ten rozdíl!

Vědomé probuzení mysli

Ranní ptáci to znají – ten pocit, kdy se probudíte ještě před budíkem, plní energie a chuti do nového dne. Není to žádná magie, ale spíše kombinace vědomých návyků, které nastartují mysl i tělo správným směrem. První momenty po probuzení jsou klíčové. Místo abyste sáhli po telefonu a nechali se vtáhnout do víru sociálních sítí, zkuste vědomě vnímat své tělo a dech. Pár hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže se zklidnit a uvědomit si přítomný okamžik.

Ranní rutina by měla být vaším rituálem, na který se budete těšit. Zapomeňte na stres a spěch. Dopřejte si dostatek času na aktivity, které vás baví a dodají vám energii. Pro někoho to může být klidná meditace, pro jiného svižná procházka parkem. Důležité je naslouchat svému tělu a dopřát mu to, co zrovna potřebuje. Snídaně je základ dne, a to platí dvojnásobně, pokud chcete nastartovat svůj mozek na plné obrátky. Vyhněte se sladkým cereáliím a sáhněte raději po zdravých tukách, bílkovinách a komplexních sacharidech. Ovesná kaše s oříšky a ovocem, míchaná vajíčka se zeleninou nebo celozrnný chléb s avokádem vám dodají energii na celé dopoledne.

Nezapomínejte ani na pitný režim. Sklenice vlažné vody s citronem hned po probuzení nastartuje metabolismus a hydratuje organismus po nočním spánku. Během rána si dopřejte bylinkový čaj nebo vodu s ovocem. Vědomé probuzení mysli není jen o ranních rituálech, ale o celkovém přístupu k životu. Zkuste si každý den najít alespoň chvíli pro sebe, ať už je to krátká meditace, procházka v přírodě nebo poslech oblíbené hudby. Tyto drobné rituály vám pomohou udržet si klid a soustředění i v náruživém tempu moderního života.

Čas pro sebe samého

V uspěchaném světě plném povinností a termínů často zapomínáme na to nejdůležitější: na sebe. Ranní rutina by neměla být jen o rychlé kávě a spěchu do práce. Naopak, první hodina po probuzení může být vaším osobním rituálem, který vám dodá energii a pozitivní náladu na celý den.

Začněte svůj den v klidu a bez zbytečného stresu. Místo zběsilého sledování telefonu si dopřejte pár minut jen pro sebe. Zkuste meditaci, dechová cvičení nebo si jen tak sedněte k oknu a pozorujte východ slunce. I krátká meditace vám pomůže zklidnit mysl a nastartovat den s čistou hlavou.

Pohyb je klíčem k probuzení těla i mysli. Nemusíte hned běžet maraton, stačí krátká procházka, jóga nebo pár cviků na protažení. Ranní cvičení vám rozproudí krev, zlepší náladu a nastartuje metabolismus.

Snídaně je základ dne, a to i v případě, že ráno nestíháte. Dopřejte si výživnou snídani plnou vitamínů a minerálů, která vám dodá energii na celé dopoledne. Ovesná kaše s ovocem, celozrnné pečivo s avokádem nebo smoothie s jogurtem a ovocem jsou skvělou volbou.

Nezapomínejte ani na pitný režim. Po probuzení si dopřejte sklenici vlažné vody s citronem, která nastartuje váš metabolismus a hydratuje organismus.

V neposlední řadě si dopřejte čas na své koníčky a zájmy. Přečtěte si pár stránek z oblíbené knihy, poslechněte si podcast nebo si zapište své myšlenky a sny do deníku. I krátký čas věnovaný sám sobě vám pomůže zrelaxovat a nastartovat den s úsměvem.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: Životní styl

Autor: Adéla Němcová

Tagy: ranní návyky | návyky a rutiny prováděné ráno