Léčivé přípravky

Exotická bylina Ženšen skýtá mnohá tajemství

Ženšen pravý je rostlina, která je známá pro své unikátní účinky na celý lidský organismus. Připisují se mu zásluhy doslova od hlavy až k patě, protože dokáže vylepšit nejen stav mozkové činnosti, problémy s erekcí, ale například i funkčnost pohybového aparátu.

K léčivým účelům, které byly naznačeny na řádcích o něco výše, je využíván zejména kořen. Ten se pro potřeby lidí povětšinou suší, případně určitými způsoby konzervuje. I když by se mohlo zdát, že ženšenové zázraky jsou pro lidský organismus to nejlepší, je třeba o dávkování uvažovat s rozvahou.

Není kořen jako kořen

Každý zájemce o ženšenové účinky má množství možností, jak se k této bylině dostat. Existují výtažky v podobě tinktur, tabletek či kapek, ve všech případech je ale potřeba klást obrovský důraz na distribuující společnost. Na trhu se totiž doslova roztrhl pytel s nekvalitními kořeny, které jsou pěstovány právě za účelem výdělku a nevyrostou tak v podmínkách, v nichž se obvykle utvoří všechny ty léčivé látky, co zdravá a dospělá rostlina za normálních okolností obsahuje. Takže i zde platí pravidlo, že podezřele levná nabídka se může ve finále velmi prodražit.

Když už se však jedná o plnohodnotnou rostlinku, budete mít jistotu, že v kořenu se nachází zejména triterpenoidní saponiny, což jsou látky pozitivně působící na celý nervový systém, imunitu a vykazují protirakovinotvorný efekt. V organismu mají všechny tyto látky také významnou roli antioxidantů, co úspěšně bojují s neduhy občasně se projevujícími u všech lidí. Dalším typem látek, které kořen obsahuje, jsou polyacetylenové sloučeniny, s nimiž se v lidském těle utváří ochranná armáda proti bujení rakovinotvorných buněk.

Ženšen pravý neboli Všehoj ženšenový, jak se lidově této zázračné rostlině říká, je významnou alternativou v léčbě mnoha civilizačních chorob. O její účinky se opírají starodávné čínské a japonské tradice léčby, z nichž celá řada působí téměř nadčasově. Je tedy zřejmé, že s Ženšenem se nám všem může žít lépe, a proto určitě stojí za vyzkoušení.