Ostatní

Co je přírodně testované

Také občas s obavou sledujete reklamní masáže na nový make-up, který drží na svém místě až do večera, svíčkovou v prášku s vylepšenou recepturou, nebo krém na obličej s tříletou trvanlivostí…? A také vás napadá, jak dlouho bude ještě možné takhle matku Přírodu obelhávat a namlouvat si, že používáním vší možné chemie se dožijeme sta let ve zdraví a bez strašáka v podobě rakoviny za každým rohem?

Uvědomili jste si někdy, že vlastně produkty běžné denní hygieny (s výjimkou mýdla) ani nejsou pořádně léty otestované? Vemte si takový krém proti vráskám. Jeden rok se v médiích objeví novinka, která vás má omladit pomalu o 10 let. Pleť budete mít vypnutou a hladkou, tváře bez sebemenších nedokonalostí. Jenže… Copak udělá používání takového chemického koktejlu s kůží za rok, dva, deset let…?

S přírodními produkty jsou to jednoduché počty – jsou roky prověřené a používaly je už naše pra-pra-prababičky. Bylinky, sádlo, oleje… To vše je vyzkoušeno a dodnes někteří lidé nepoužívají nic jiného. Ale co ten mix krkolomných názvů na obalech…? Hromada Éček v potravinách…?

Řešení se zdá být na první pohled jednoduché. Tak budeme zkrátka vyhledávat jen přírodní a bio výrobky a budeme zářit zdravím na kilometry! Jenže je tu jedno velké ALE. Zkoušeli jste se někdy vyznat v nabídce přírodních produktů dostupných na našem trhu? Jakmile se do problematiky zahloubáte trochu víc, velmi záhy zjistíte, že není „přírodní“ jako „přírodní“. Naše zákony jsou totiž tak benevolentně sepsány, že nálepku „přírodní“ si můžete dát takřka na jakýkoli výrobek, který obsahuje byť jen jedno procento přírodních složek. Zvláštní, viďte? Abyste tedy nekupovali zajíce v pytli a nakonec nezjistili, že jste naletěli na líbivou reklamu v podobě „přírodně“ se tvářícího obalu výrobku, musíte si osvojit pár triků, jak finty obchodníků odhalit.

Buď se naučíte luštit mini písmo na obale – což vám dá jistotu, že kupujete opravdu to, co chcete, ale už vám to nic nepoví o chuti nebo účincích. Anebo máte další možnost – před nákupem si přečíst recenzi konkrétního zboží, které máte v úmyslu koupit. Dozvíte se nejen informaci o složení, ale také postřehy spotřebitelů, jako jste vy. Jeden z nejspolehlivějších serverů zabývajících se právě těmito recenzemi je web TestBlog.cz. Čtenáři si zde sdělují své tipy a dojmy z jimi koupených potravin, kosmetiky, nápojů, nebo potravinových doplňků. Výhodou je i zpětná vazba – tzn. pokud narazíte na recenzi něčeho, co máte otestováno, pomůžete sobě i ostatním, když přidáte svůj názor v podobě komentáře. Odměnou vám bude rozrůstající se databáze užitečného nákupního rádce, který vám nebude vnucovat reklamní slogany, ale podělí se s vámi o pravdivé informace o všem, co vás v obchodech zajímá.