Pistáciové oříšky znovu a jinak

Již před naším letopočtem byly pistácie považovány za jeden z nejzázračnějších plodů země. Ačkoliv tehdy lidé samozřejmě neměli možnost znát jejich složení, dokázaly již prohlédnout do tajů blahodárných účinků pistácií na lidský organismus. Dnes přesně víme, jaké látky jsou v pistáciových oříšcích obsaženy, a skutečně o nich můžeme říct, že jsou velmi výjimečnou surovinou. Rostou na malém stromě z čeledi ledvinovníkovitých - řečíku pistáciovém.

Prevence i léčba

Pistácie jsou proslulé především tím, že obsahují nepřebernou paletu tělu prospěšných látek a mohou se tak pyšnit mnoha pozitivními účinky na naše zdraví. Tím nejznámějším je pravděpodobně jejich schopnost redukovat LDL cholesterol a tím podporovat správnou funkci celé kardiovaskulární soustavy. Obsahují ale také mnoho vitamínů (např. A nebo E), železo, fosfor, hořčík, zinek, vápník, mangan, selen, měď, draslík, nespočet antioxidantů, bílkoviny a velké množství zdravých nenasycených tuků. Jsou proto vhodné při různých dietách, hydratují kůži, jsou dobrým zdrojem vlákniny, pomáhají při anémii, neutralizují v těle volné radikály nebo například působí jako prevence cukrovky.

Nejen pražené

V zásadě platí, že pistácie lze konzumovat buď syrové, nebo pražené. Obě varianty lze ale ještě dalším způsobem upravovat a přidávat do různých pokrmů. Zdravotní účinky oříšků jsou nejsilnější při dostatečné konzumaci (alespoň 100 g denně) a je samozřejmé, že pojídání syrových pistácií časem omrzí. Existuje ale mnoho receptů s pistáciovými oříšky, kterými si můžete jídelníček zpestřit.

Čokoládové kostky s pistáciemi a jahodami

Budete-li si chtít maličko zamlsat, určitě nemusíte na pistácie zapomínat. Čokoládové kostky s pistáciemi a jahodami potěší vaše chuťové buňky a zároveň jsou zdrojem mnoha prospěšných látek. Potřebné suroviny
 • 100 g mléčné čokolády
 • 70 g mletých, nesolených, pražených pistácií
 • 50 g másla
Na náplň:
 • 150 g másla
 • 150 g smetany ke šlehání
 • 125 g moučkového cukru
 • 4 žloutky
 • 75 g kakaa
 • 75 g hořké čokolády
Na posyp a ozdobení:
 • 1 lžíce nasekaných nesolených pistácií
 • jahody
 • lístky máty

Postup přípravy

V horké vodní lázni společně rozehřejeme kousky čokolády, přidáme mleté oříšky, teplou hmotu nalijeme do kovové formy a počkáme, než zatuhne. Tím máme připravený korpus a můžeme se přesunout ke krému. Opět použijeme vodní lázeň, tentokrát rozehřejeme čokoládu s moučkovým cukrem a máslem. Přimícháme kakao, žloutky a hmotu vyndáme s horké lázně. Vše pečlivě rozmícháme, až dokud není krém dokonale hladký. Na závěr vmícháme ušlehanou smetanu a pěnou zalijeme zatuhlé kostky korpusu. Vše necháme ideálně do druhého dostatečně zchladnout a ztuhnout. Naservírované kostky posypeme nasekanými pistáciemi a ozdobíme půlkami jahod s lístečky máty. Pistácie jsou nejen neuvěřitelně zdravou surovinou obsahující nespočet tělu prospěšných látek, ale také mohou být velice chutnou a užitečnou přísadou do mnoha slaných i sladkých receptů.

Publikováno: 19. 02. 2019 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Zdravá strava

Autor: Ema Kovaříková